ZARAFSHON SHAHRIDAGI MAKTAB O‘QUVCHILARINI KASBGA YO‘NALTIRISH AHAMIYATI TUSHUNTIRILDI
Navoiy viloyatidagi maktablarni o‘rganish davomida Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari Zarafshon shahrida bo‘ldi. Zarafshon nafaqat Navoiy viloyatida, balki respublika iqtidisodiyotida o‘ziga xos salmoqli o‘ringa ega sanoatlashgan hudud hisoblanadi. Shahardagi taʼlim muassasalarining o‘ziga xos potensiali, o‘quvchilarining intellektual zakovati mavjud. Shunday bo‘lsada, ushbu hududda ham o‘quvchilarni kasb-hunarga yo‘naltirish borasida ishlar yetarli darajada emasligi, Zarafshonda yirik sanoat korxonalari mavjud bo‘lishiga qaramasdan, kelajakda ushbu korxonalarga zarur bo‘lgan mutaxassislikni (muhandis, texnolog, geolog, energetik) tanlagan bitiruvchilar juda ozchilikni tashkil etayotgani namoyon bo‘lmoqda.
photo2022-05-0610-24-12.jpg
Zarafshon shahridagi 12-sonli maktabda yuqori sinf o‘quvchilari va pedagoglar bilan suhbatda vazir Baxtiyor Saidov aynan shu mavzuda, yaʼni kasblarni to‘g‘ri tanlash, hudud ehtiyojidan kelib chiqib kasblarga yo‘naltirishi zarurligini taʼkidladi. O‘quvchilarga maktabda shunchaki o‘qish emas, olgan bilimlarni hayotda nima uchun kerakligini, bu bilimni hayot davomida qo‘llay olish ko‘nikmasiga ega bo‘lishlari tushuntirib berildi.
photo2022-05-0610-24-13.jpg
photo2022-05-0610-24-13-2.jpg
Maktabning 3 nafar iqtidorli o‘quvchisiga noutbuk, dars jarayonlarini yana-da samarali tashkil etishlari uchun televizor taqdim etildi hamda qo‘shimcha zamonaviy kompyuter sinfxonalari bilan taʼminlanadigan bo‘ldi.
photo2022-05-0610-24-15.jpgMaktabda o‘quvchilar uchun munosib sharoit yaratish maqsadida kelgusida 2023-2026 yillarga mo‘ljallangan Investitsiya dasturiga kiritgan holda moddiy-texnik bazasi va infratuzilmasi yaxshilanadi.

В ходе изучения школ Навоийской области сотрудники Министерства народного образования посетили город Заравшан. Заравшан – промышленный регион, занимающий значительное место не только в Навоийской области, но и в экономике республики. Учебные заведения города обладают уникальным потенциалом, интеллектуальным интеллектом своих учеников. Однако, несмотря на то, что в Заравшане есть крупные промышленные предприятия, очень мало выпускников, выбирающих нужные в будущем специальности (инженеры, технологи, геологи, энергетики).
В беседе со старшеклассниками и учителями школы №12 г. Зарафшан министр Бахтиёр Саидов подчеркнул необходимость акцентировать внимание на этой теме, т.е. на правильном выборе профессий, исходя из потребностей региона. Ученикам объясняли не только, как читать в школе, но и зачем им нужны полученные в жизни знания, умение применять эти знания на протяжении всей жизни.
Трем одаренным ученикам школы были предоставлены ноутбуки, телевизоры для более эффективной организации учебного процесса, а также дополнительные современные компьютерные классы.
В целях создания благоприятных условий для учащихся в школе в дальнейшем будет улучшена материально-техническая база и инфраструктура с включением в Инвестиционную программу на 2023-2026 годы.