Bugun 30-avgust kuni yangi 2021-2022 oʻquv yili oldidan yana bir taʼlim muassasasining ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Homiylik mablagʻi hisobidan qurilgan Respublikadagi ilk STEM fanlariga ixtisoslashgan maktab Toshkent viloyatining Quyichirchiq tumanida qad rostladi. Maktabning ochilish marosimida hukumat, Xalq taʼlimi vazirligi, hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Ochilish marosimdan oldin maktabni toʻliq qurib va jihozlab bergan homiy tadbirkor Gʻofur Raximov hamda Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov tomonidan ramziy maʼnoda koʻchatlar ekildi.
Taʼkidlash joizki, soʻnggi yillarda maktablarning shaklini oʻzgartirish va zamonaviy qiyofaga keltirish uchun alohida eʼtibor qaratilmoqda. Toshkent viloyatida soʻnggi 3 yil davomida 268 ta maktab Investitsiya va boshqa dasturlar asosida taʼmirlanib, buning uchun 380 mlrd soʻm mablagʻ sarflandi. Joriy yilning oʻzida qariyb 500 ta (55 foiz) maktablarda taʼmirlash ishlari, jumladan, 40 ta maktabda Investitsiya, 41 ta maktabda “Obod qishloq” dasturi asosida, 418 ta maktab yangi oʻquv yiliga tayyorlash borasida joriy taʼmirlash ishlari amalga oshirildi.
Quvonarli jihati, viloyatda maktablarning shaklini oʻzgartirish uchun saxovatli tadbirkorlar ham oʻz hissasini qoʻshmoqda. Bugun mana shunday tadbirkorlardan biri Gʻofur Rahimov mablagʻlari evaziga 45-maktabning eski binosi oʻrnida zamonaviy taʼlim maskani qad rostladi. Maktabda oʻquvchilarning zamonaviy taʼlim olishi uchun barcha imkoniyatlar mavjud. 600 oʻringa moʻljallab qurilgan taʼlim muassasasida 634 nafar oʻquvchiga 43 nafar pedagog taʼlim beradi. Maktab eng zamonaviy jihozlar va soʻnggi axborot texnologiyalari bilan jihozlangan. STEM fanlariga ixtisoslashgan tayanch maktabida matematika, chet tili, axborot texnologiya va kimyo-biologiya fanlari chuqurlashtirgan holda oʻqitiladi.
Homiylik asosida toʻliq jihozlanib, qurib berilgan maktab Quyichirchiq aholisi, shu bilan birga yoshlar uchun Mustaqilligimizning oʻttiz yilligi bayramiga munosib sovgʻa boʻldi.

Today, on August 30, on the eve of the new school year 2021-2022, the opening ceremony of another educational institution took place. The first STEM school in the country, built at the expense of sponsorship, was built in Quyichirchik district of Tashkent region. The opening ceremony was attended by representatives of the government, the Ministry of Public Education, and the general public.
Prior to the opening ceremony, the school was symbolically planted by sponsor entrepreneur Gafur Rakhimov and Minister of Public Education Sherzod Shermatov, who built and equipped the school.
It should be noted that in recent years, special attention has been paid to the transformation and modernization of schools. Over the past three years, 268 schools in Tashkent region have been renovated under investment and other programs at a cost of 380 billion soums. This year alone, about 500 schools (55%) have been renovated, including 40 schools under the Investment Program, 41 schools under the Rural Livelihoods Program, and 418 schools in preparation for the new school year.
Happily, generous entrepreneurs are also contributing to the transformation of schools in the region. Today, one of such entrepreneurs, Gafur Rakhimov, has built a modern educational institution on the site of the old building of School No. 45 at his own expense. The school has all the facilities for students to receive a modern education. The 600-seat school has 634 students and 43 teachers. The school is equipped with the latest equipment and the latest information technology. The STEM Basic School offers in-depth study of mathematics, foreign languages, information technology, and chemistry and biology.
The school, which was fully equipped and built under the auspices of the sponsor, was a worthy gift for the residents of Quychirchik, as well as for the youth on the occasion of the thirtieth anniversary of our independence.