Joriy yilning 13-avgust kuni Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA)ning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Miyazaki Suguru bilan umumiy miqdori 100 million yen boʻlgan shartnomani imzoladi. Mazkur grant shartnomasi asosida 2 yil davomida respublikamiz boʻylab 14 ming nafar 8-10-sinf oʻquvchilarining matematika fanidan bilimlari sinovdan oʻtkaziladi. Test sinovlarini Yaponiyada yagona davlat imtihonlarini amalga oshiruvchi KEI Advanced tashkiloti olib boradi.
- Ayni paytda yapon tajribasini boshqa qator tashkilotlar bilan ham taʼlim sohasida amalga oshirib, Oʻzbekistonga olib kelish boʻyicha ishlar olib borilmoqda. Natijalar oʻz navbatida sohadagi kamchiliklarni bartaraf boʻlishiga va taʼlim sifatini yangi pogʻonaga koʻtarilishiga olib keladi, - deya taʼkidladi Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov.
Tashkilotning test sinovlari amaliyoti xalqaro test standartlariga muvofiq ekanligi bois imzolangan shartnoma asosida respublikamiz umumtaʼlim maktablarida ham kelgusida jahon taʼlim standartlariga mos oʻquvchilarning bilimlarini sinovdan oʻtkazish tizimi joriy qilinadi. Grant shartnomasining ahamiyatli jihati shundaki, KEI Advanced tashkiloti shunchaki test oʻtkazibgina qolmay, natijalarga asoslangan holda har bir oʻquvchi uchun bilimlarini oshirishga yoʻnaltirilgan individual dasturlarni ishlab chiqadi va joriy qiladi. Bu esa oʻquvchilarning bilimlarini sinovdan oʻtkazishdan koʻzlangan aniq maqsad - oʻqish jarayonlarida yuzaga keladigan kamchiliklarni ochib beradi va ularni bartaraf etishda koʻmaklashadi.

13 августа министр народного образования Шерзод Шерматов подписал соглашение с главой представительства Японского агентства международного сотрудничества (JICA) в Узбекистане Миядзаки Сугуру на сумму 100 млн иен. На основании данного грантового соглашения знания 14 000 учащихся 8-10 классов по математике будут проверяться по всей стране в течение 2 лет. Испытания проводит KEI Advanced, единственная государственная организация в Японии.
«В настоящее время японский опыт внедряется с рядом других организаций в сфере образования и доводится до Узбекистана. Результаты, в свою очередь, приведут к устранению недостатков в сфере и поднимут качество образования на новый уровень, - сказал министр народного образования Шерзод Шерматов.
Поскольку тестовая практика организации соответствует международным стандартам тестирования, на основании подписанного соглашения в общеобразовательных школах страны будет внедрена система тестирования знаний учащихся в соответствии с международными образовательными стандартами. Важным аспектом грантового соглашения является то, что KEI Advanced не только проводит тесты, но и разрабатывает и реализует индивидуальные программы, направленные на улучшение знаний каждого студента по результатам. Это четкая цель проверки знаний учащихся – выявляет недостатки в процессе обучения и помогает их преодолеть.
Двумя основными организациями, реализующими проект, являются A. В Научно-исследовательском институте Авлони совместно работает постоянная рабочая группа, состоящая из экспертов Научно-исследовательского института изучения проблем и перспектив народного образования им. Авлони и KEI Advanced. Местные специалисты постоянно следят за соответствием японской практики национальным образовательным стандартам Узбекистана. Рабочая группа продолжит адаптацию и внедрение системы образования в соответствии с мировыми стандартами.