15 GA YAQIN RIVOJLANGAN DAVLATLARDAGI ELCHILAR BILAN OʻZBEKISTONDAGI TAʼLIM TIZIMINI YANA-DA RIVOJLANTIRISH MASALASI MUHOKAMA ETILDI
12-avgust 2021-yil
Joriy yilning 11-avgust kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevni topshiriqlarini samarali ijro etish maqsadida Xalq taʼlimi vazirligida Oʻzbekistonning xorijiy mamlakatlardagi, jumladan, AQSH, Belgiya, Germaniya, Fransiya, Buyuk Britaniya, Turkiya, BAA, Rossiya, Xitoy, Hindiston, Koreya hamda Yaponiyadagi favqulodda va muxtor elchilari bilan onlayn konferensiya tashkil etildi.
2k2a3139.jpg
Uchrashuv davomida Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov yurtimizdagi umumtaʼlim maktablarining infrastrukturasini rivojlantirish, oʻqituvchilarning malakasini oshirish, oʻquvchilar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar boʻyicha atroflicha maʼlumot berdi. Shuningdek, soha oldida turgan muammolar, qilinishi kerak boʻlgan vazifalar hamda 2030-yilgacha erishilishi kerak boʻlgan amaliy natijalar haqida toʻxtaldi.
Oʻz navbatida, Tashqi ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Farhod Arziyev elchilar bilan birgalikda yurtimizda taʼlim tizimini transformatsiyasi uchun rivojlangan mamlakatlar erishgan yutuqlari va tajribasini keng joriy etish, koʻplab xorijiy investitsiya va grantlarni jalb etish hamda ular xizmat qilayotgan mamlakat tashkilot va kompaniyalari bilan yaqindan hamkorlik oʻrnatishda har tomonlama koʻmak berishga tayyor ekanligini aytib oʻtishdi.
2k2a3168-2.jpg
Uchrashuv soʻngida Xalq taʼlimi vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi va elchixonalarning mutasaddi xodimlari oʻrtasida doimiy ishchi guruh tashkil etilib, loyihalarni birga amalga oshirilishga kelishib olindi. Islohotlarni samarali amalga oshirish uchun barcha vazirlik va idora bir yoqadan bosh chiqarib ishlashi, bir maqsad sari intilishi va bir biriga har tomonlama koʻmak berishi maqsadga muvofiq ekanligi eʼtirof etildi.

Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Министерстве народного образования, в том числе США, Бельгии, Германии, Франции, Великобритании, Турции, ОАЭ, России, Китая, Индии, Кореи и Японии Организована онлайн-конференция с.
В ходе встречи министр народного образования Шерзод Шерматов дал подробную информацию о развитии инфраструктуры общеобразовательных школ страны, подготовке учителей, возможностях, созданных для учащихся. Он также рассказал о вызовах, стоящих перед отраслью, о задачах, которые предстоит решить, и о практических результатах, которые должны быть достигнуты к 2030 году.
В свою очередь, первый заместитель министра иностранных дел Фарход Арзиев вместе с послами будет широко поддерживать достижения и опыт развитых стран в преобразовании системы образования в нашей стране, привлечении многочисленных иностранных инвестиций и грантов и установлении тесного сотрудничества с организациями и компаниями. они были готовы отдать.
По итогам встречи была создана постоянно действующая рабочая группа между Министерством народного просвещения, Министерством иностранных дел и представителями посольства для согласования совместных проектов. Было признано, что для эффективной реализации реформ все министерства и ведомства должны работать сообща, стремиться к общей цели и всячески поддерживать друг друга.