15 GA YAQIN RIVOJLANGAN DAVLATLARDAGI ELCHILAR BILAN OʻZBEKISTONDAGI TAʼLIM TIZIMINI YANA-DA RIVOJLANTIRISH MASALASI MUHOKAMA ETILDI
12-avgust 2021-yil
Joriy yilning 11-avgust kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevni topshiriqlarini samarali ijro etish maqsadida Xalq taʼlimi vazirligida Oʻzbekistonning xorijiy mamlakatlardagi, jumladan, AQSH, Belgiya, Germaniya, Fransiya, Buyuk Britaniya, Turkiya, BAA, Rossiya, Xitoy, Hindiston, Koreya hamda Yaponiyadagi favqulodda va muxtor elchilari bilan onlayn konferensiya tashkil etildi.
2k2a3139.jpg
Uchrashuv davomida Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov yurtimizdagi umumtaʼlim maktablarining infrastrukturasini rivojlantirish, oʻqituvchilarning malakasini oshirish, oʻquvchilar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar boʻyicha atroflicha maʼlumot berdi. Shuningdek, soha oldida turgan muammolar, qilinishi kerak boʻlgan vazifalar hamda 2030-yilgacha erishilishi kerak boʻlgan amaliy natijalar haqida toʻxtaldi.
Oʻz navbatida, Tashqi ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Farhod Arziyev elchilar bilan birgalikda yurtimizda taʼlim tizimini transformatsiyasi uchun rivojlangan mamlakatlar erishgan yutuqlari va tajribasini keng joriy etish, koʻplab xorijiy investitsiya va grantlarni jalb etish hamda ular xizmat qilayotgan mamlakat tashkilot va kompaniyalari bilan yaqindan hamkorlik oʻrnatishda har tomonlama koʻmak berishga tayyor ekanligini aytib oʻtishdi.
2k2a3168-2.jpg
Uchrashuv soʻngida Xalq taʼlimi vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi va elchixonalarning mutasaddi xodimlari oʻrtasida doimiy ishchi guruh tashkil etilib, loyihalarni birga amalga oshirilishga kelishib olindi. Islohotlarni samarali amalga oshirish uchun barcha vazirlik va idora bir yoqadan bosh chiqarib ishlashi, bir maqsad sari intilishi va bir biriga har tomonlama koʻmak berishi maqsadga muvofiq ekanligi eʼtirof etildi.

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to foreign countries, including the United States, Belgium, Germany, France, Great Britain, Turkey, UAE, Russia, China, India, Korea and Japan An online conference was organized with.
During the meeting, the Minister of Public Education Sherzod Shermatov gave detailed information on the development of the infrastructure of secondary schools in the country, the training of teachers, the opportunities created for students. He also spoke about the challenges facing the industry, the tasks to be done and the practical results to be achieved by 2030.
In turn, First Deputy Foreign Minister Farhod Arziev, together with the ambassadors, will widely support the achievements and experience of developed countries in transforming the education system in our country, attracting many foreign investments and grants and establishing close cooperation with organizations and companies. said they were ready to give.
At the end of the meeting, a permanent working group was established between the Ministry of Public Education, the Ministry of Foreign Affairs and embassy officials to agree on joint projects. It was acknowledged that in order to effectively implement the reforms, all ministries and departments should work together, strive for a common goal and support each other in every possible way.