Oʻzbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Kengashi hamda Xalq taʼlimi vazirligi hamkorligida tashkil etilgan “Oʻzbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi mukofoti Laureati” koʻrik-tanlovining respublika bosqichi 16-18-avgust kunlari Toshkent shahrida boʻlib oʻtadi.
Mazkur tanlovning respublika bosqichida matematika, fizika, kimyo, biologiya, ingliz tili, informatika va axborot texnologiyalari fanlari boʻyicha hududiy bosqichlarda gʻolib boʻlgan 90 nafar oʻqituvchi ishtirok etadi.
Final bosqichi tanlovlari ikki bosqichda tashkil etiladi:
Birinchi yoʻnalish: Pedagog tomonidan oʻz fanidan “Mahorat darsi”ni oʻtib berish.
Ikkinchi yoʻnalish: Mehnat huquqi, Oʻzbekiston Respublikasi “Kasaba uyushmalari toʻgʻrisida” qonuni va kasaba uyushmasi faoliyati haqidagi bilimlari.
Har bir fan kesimida eng yuqori natijaga erishgan uch nafardan oʻqituvchi tanlovning respublika bosqichi gʻolibligini qoʻlga kiritadi.

Республиканский этап конкурса «Лауреат Федерации профсоюзов Узбекистана», организованный Советом Федерации профсоюзов Узбекистана и Министерством народного образования, пройдет 16-18 августа в Ташкенте.
В республиканском этапе конкурса примут участие 90 учителей, победивших в региональных этапах по математике, физике, химии, биологии, английскому языку, информатике и информационным технологиям.
Соревнования финального этапа организуются в два этапа:
Первое направление: Учительский «Мастер-класс» по предмету.
Второе направление: Знание трудового законодательства, Закона Республики Узбекистан «О профессиональных союзах» и деятельности профсоюзов.
Три учителя, показавшие самые высокие результаты по каждому предмету, станут победителями республиканского этапа конкурса.