O'zbekiston kasaba uyushmalari Federasiyasi Kengashi bilan hamkorlikda joriy mavsumda 192 ta stasionar oromgohlarda 52 282 nafar bolalar dam oldirilishi rejalashtirilgan bo'lib, ushbu oromgohlarga jami 3 840 nafar pedagog kadrlar jalb qilindi.
Joriy yilning 30 iyul holatiga 200 ta stasionar oromgohlarda 105 ming 767 nafar bola dam oldirildi.
"30 iyul – xalqlar do'stligi kuni"ga bag'ishlangan "Do'stlik haftaligi" va uning doirasida o'tkazilgan "Do'stlik" xalqaro forum-festivali tashkil etildi va "Yozni do'sting bilan o'tkaz" shiori ostida tadbirlar o'tkazildi.
Ushbu tadbirlar tartibiga ko'ra 152 ta stasionar oromgohlarda tasviriy san'at yo'nalishida "mening eng yaqin do'stim" mavzusida o'quvchilar o'rtasida tanlov tashkil etiladi, ushbu tanlovda 1240 nafar o'quvchilar o'zlarining sevimli do'stlari haqida rasmlar chizdi.
Sportning ommaviyligini ta'minlash va sportning rivojlantirish bo'yicha 84 ta sog'lomlashtirish oromgohida "biz birmiz, birga g'alaba qozonamiz" shiori ostida sport musobaqalari o'tkazilib, unda 2400 nafar o'quvchi-yoshlar ishtirok etishdi.
Sport jamoa, ta'minlash va sport hayoti 84 t. p., chaqiriluvchi dam olish maskanlari "biz birmiz, birga g'olib qozonamiz" shiori ostidaga sport musabaqalari bantkazilib, unda 2400 kishi kojuvchi-iflar tenderda ishtirok etadi.
O'quvchilar o'rtasida kitob mutolaasi kitobxonlik mdaniyatini rivojlantirish bo'yicha 46 ta stasionar oromgohlarda "bir asar tarixi" mavzusida "oq kema" asarini yozilish tarixi haqida suhbat tashkil etildi. Ushbu davra suhbatida 402 nafar o'quvchilar ishtirok etishdi.
Milliy urf-odatlar, ana'analarni targ'ib qilish maqsadida 34 ta sog'lomlashtirish oromgohlarida "Milliy qadriyatlar" mavzusida qozoq, turkman, qirg'iz, o'zbek, tojik, rus, qoraqalpoq milliy taomlari bo'yicha ovqatlar festivali o'tkazildi. Ushbu festivalda 40 yaqin turli ovqatlar va pishiriqlar ko'rgazmasi tashkil etildi.

In the current season, in cooperation with the Federation Council of Trade Unions of Uzbekistan, 52 282 children are planned to rest in 192 stationary orphanages, and a total of 3 840 pedagogical personnel are involved in these orphanages.
In July 30 of this year, 105 thousand 767 children were rested in 200 stationary orphanages.
"Friendship Week "dedicated to" 30 July – the day of friendship of peoples "and" Friendship "International forum-festival held within the framework of it were organized and events were held under the motto" pass the summer with your friend".
According to the order of these events, in the direction of Fine Arts in 152 stationary orphanages, a competition is organized between students on the topic "my best friend", in this competition 1240 pupils drew pictures about their favorite friends.
Sports competitions were held under the motto "We are one, we will win together" in 84 Health Centers for ensuring the popularity of sports and the development of sports, in which 2400 pupils and young people took part.
Among the students there was a conversation on the history of writing the work "White ship" on the theme "One Piece history" in 46 stationary orphanages on the development of the book reading unit. This round table was attended by 402 students.
In order to promote national traditions and traditions, a festival was held on Kazakh, Turkmen, Kyrgyz, Uzbek, Tajik, Russian, Karakalpak national dishes on the theme of "national values" in 34 health improvement centers. At this festival, about 40 different dishes and desserts were organized.