O'zbekiston kasaba uyushmalari Federasiyasi Kengashi bilan hamkorlikda joriy mavsumda 192 ta stasionar oromgohlarda 52 282 nafar bolalar dam oldirilishi rejalashtirilgan bo'lib, ushbu oromgohlarga jami 3 840 nafar pedagog kadrlar jalb qilindi.
Joriy yilning 30 iyul holatiga 200 ta stasionar oromgohlarda 105 ming 767 nafar bola dam oldirildi.
"30 iyul – xalqlar do'stligi kuni"ga bag'ishlangan "Do'stlik haftaligi" va uning doirasida o'tkazilgan "Do'stlik" xalqaro forum-festivali tashkil etildi va "Yozni do'sting bilan o'tkaz" shiori ostida tadbirlar o'tkazildi.
Ushbu tadbirlar tartibiga ko'ra 152 ta stasionar oromgohlarda tasviriy san'at yo'nalishida "mening eng yaqin do'stim" mavzusida o'quvchilar o'rtasida tanlov tashkil etiladi, ushbu tanlovda 1240 nafar o'quvchilar o'zlarining sevimli do'stlari haqida rasmlar chizdi.
Sportning ommaviyligini ta'minlash va sportning rivojlantirish bo'yicha 84 ta sog'lomlashtirish oromgohida "biz birmiz, birga g'alaba qozonamiz" shiori ostida sport musobaqalari o'tkazilib, unda 2400 nafar o'quvchi-yoshlar ishtirok etishdi.
Sport jamoa, ta'minlash va sport hayoti 84 t. p., chaqiriluvchi dam olish maskanlari "biz birmiz, birga g'olib qozonamiz" shiori ostidaga sport musabaqalari bantkazilib, unda 2400 kishi kojuvchi-iflar tenderda ishtirok etadi.
O'quvchilar o'rtasida kitob mutolaasi kitobxonlik mdaniyatini rivojlantirish bo'yicha 46 ta stasionar oromgohlarda "bir asar tarixi" mavzusida "oq kema" asarini yozilish tarixi haqida suhbat tashkil etildi. Ushbu davra suhbatida 402 nafar o'quvchilar ishtirok etishdi.
Milliy urf-odatlar, ana'analarni targ'ib qilish maqsadida 34 ta sog'lomlashtirish oromgohlarida "Milliy qadriyatlar" mavzusida qozoq, turkman, qirg'iz, o'zbek, tojik, rus, qoraqalpoq milliy taomlari bo'yicha ovqatlar festivali o'tkazildi. Ushbu festivalda 40 yaqin turli ovqatlar va pishiriqlar ko'rgazmasi tashkil etildi.

В текущем сезоне в сотрудничестве с Советом Федерации профсоюзов Узбекистана в 192 стационарных детских домах планируется отдых 52 282 детей, в этих детских домах задействовано в общей сложности 3 840 педагогических работников.
На 30 июля текущего года в 200 стационарных детских домах отдохнуло 105 тысяч 767 детей.
Были организованы "Неделя дружбы", посвященная "30 июля – дню дружбы народов" и проходивший в ее рамках Международный форум-фестиваль "Дружба", и проведены мероприятия под девизом "Проведи лето со своим другом".
Согласно порядку этих мероприятий, по направлению изобразительного искусства в 152 стационарных детских домах организован конкурс между учащимися на тему "Мой лучший друг", в этом конкурсе 1240 учеников нарисовали картины о своих любимых друзьях.
Спортивные соревнования были проведены под девизом "Мы едины, мы победим вместе" в 84 Центрах здоровья для обеспечения популярности спорта и развития спорта, в которых приняли участие 2400 школьников и молодежи.
Среди учащихся была проведена беседа об истории написания произведения "Белый корабль" на тему "Цельная история" в 46 стационарных детских домах по развитию блока чтения книг. В этом круглом столе приняли участие 402 студента.
В целях пропаганды национальных традиций и обычаев в 34 оздоровительных центрах был проведен фестиваль казахских, туркменских, киргизских, узбекских, таджикских, русских, каракалпакских национальных блюд на тему "национальные ценности". На этом фестивале было организовано около 40 различных блюд и десертов.