UMUMTAʼLIM MAKTABLARIGA “ZAMONAVIY MAKTAB” MAQOMINI BERISH BOʻYICHA TAQDIRLASH MAROSIMI BOʻLIB OʻTDI
30-iyul 2021-yil
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 26-noyabrdagi “Zamonaviy maktab”larni tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida» PQ-4537-sonli qarori ijrosini taʼminlash maqsadida, Ofsted va Jahon banki ekspertlarini jalb qilgan holda, Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi bilan hamkorlikda “Zamonaviy maktab”larga qoʻyilgan talablar, baholash tartibi hamda baholash metodikasi ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
“Zamonaviy maktab”larni baholash 11 ta yoʻnalish, 38 ta mezon
va 150ta koʻrsatkichlar quyidagi 4 ta asosiy soha boʻyicha amalga oshirilgan:
- taʼlim va tarbiya jarayoni (umumiy ballning 30 foizi);
- umumtaʼlim muassasasini boshqarish (umumiy ballning 20 foizi);
- malakali mutaxassislar bilan taʼminlanganligi (umumiy ballning 20 foizi);
- moddiy-texnik bazasi va infrastrukturasi (umumiy ballning 30 foizi);
Tajriba-sinov tariqasida 42 ta (har bir hududdan 3 tadan) maktab “Zamonaviy maktab”larga qoʻyiladigan talablar asosida baholandi.
Natijada ushbu 42 ta maktabdan 8 ta (19%) maktab “Zamonaviy maktab” maqomiga ega boʻldi, 34 tasi (81%) esa “Zamonaviy maktab” mezonlariga toʻliq javob bermagani aniqlandi.
“Zamonaviy maktab” maqomiga erishgan maktablar va ularning natijalari quyidagicha:
- 1 ta maktab – “2-darajali «Zamonaviy maktab” maqomi;
- 7 ta maktab – “3-darajali «Zamonaviy maktab” maqomi.
Baholash natijasida har bir maktabga 38 ta mezon boʻyicha koʻrsatkichlarni yaxshilash boʻyicha tavsiyalar beriladi va “Zamonaviy maktab” darajasiga olib chiqish boʻyicha manzilli chora-tadbirlar belgilanadi.

СОСТОЯЛАСЬ ЦЕРЕМОНИЯ НАГРАЖДЕНИЯ ПО ПРИСВОЕНИЮ СРЕДНИМ ШКОЛАМ СТАТУСА "СОВРЕМЕННАЯ ШКОЛА"
В целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан от 26 ноября 2019 года № PQ-4537 «О мерах по созданию современных школ» с привлечением экспертов Ofsted и Всемирного банка в сотрудничестве с Государственной Инспекция по контролю качества образования Разработаны и утверждены требования, порядок оценивания и методика оценивания.
Оценка «современных школ» проводилась по 11 направлениям, 38 критериям и 150 показателям по следующим 4 основным направлениям:
- Процесс обучения и воспитания (30% от общего балла);
- Управление общеобразовательной школой (20% от общего балла);
- Предоставление квалифицированных специалистов (20% от общего балла);
- Материально-техническая база и инфраструктура (30% от общего балла);
В качестве эксперимента были оценены 42 школы (по 3 из каждого региона) на основании требований «Современная школа».
В результате из этих 42 школ 8 (19%) школ получили статус «Современная школа», а 34 (81%) не в полной мере соответствовали критериям «Современная школа».
Школы, получившие статус «современной школы», и их результаты таковы:
- 1 школа – статус «Современная школа» 2 степени;
- 7 школ - «Современная школа» 3 уровень.
По итогам оценки каждой школе будут даны рекомендации по улучшению показателей по 38 критериям, а также определены целевые меры по доведению ее до уровня «Современная школа».
До конца года планируется провести оценку 750 общеобразовательных школ страны по критериям «Современная школа».