UMUMTAʼLIM MAKTABLARIGA “ZAMONAVIY MAKTAB” MAQOMINI BERISH BOʻYICHA TAQDIRLASH MAROSIMI BOʻLIB OʻTDI
30-iyul 2021-yil
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 26-noyabrdagi “Zamonaviy maktab”larni tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida» PQ-4537-sonli qarori ijrosini taʼminlash maqsadida, Ofsted va Jahon banki ekspertlarini jalb qilgan holda, Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi bilan hamkorlikda “Zamonaviy maktab”larga qoʻyilgan talablar, baholash tartibi hamda baholash metodikasi ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
“Zamonaviy maktab”larni baholash 11 ta yoʻnalish, 38 ta mezon
va 150ta koʻrsatkichlar quyidagi 4 ta asosiy soha boʻyicha amalga oshirilgan:
- taʼlim va tarbiya jarayoni (umumiy ballning 30 foizi);
- umumtaʼlim muassasasini boshqarish (umumiy ballning 20 foizi);
- malakali mutaxassislar bilan taʼminlanganligi (umumiy ballning 20 foizi);
- moddiy-texnik bazasi va infrastrukturasi (umumiy ballning 30 foizi);
Tajriba-sinov tariqasida 42 ta (har bir hududdan 3 tadan) maktab “Zamonaviy maktab”larga qoʻyiladigan talablar asosida baholandi.
Natijada ushbu 42 ta maktabdan 8 ta (19%) maktab “Zamonaviy maktab” maqomiga ega boʻldi, 34 tasi (81%) esa “Zamonaviy maktab” mezonlariga toʻliq javob bermagani aniqlandi.
“Zamonaviy maktab” maqomiga erishgan maktablar va ularning natijalari quyidagicha:
- 1 ta maktab – “2-darajali «Zamonaviy maktab” maqomi;
- 7 ta maktab – “3-darajali «Zamonaviy maktab” maqomi.
Baholash natijasida har bir maktabga 38 ta mezon boʻyicha koʻrsatkichlarni yaxshilash boʻyicha tavsiyalar beriladi va “Zamonaviy maktab” darajasiga olib chiqish boʻyicha manzilli chora-tadbirlar belgilanadi.

In order to ensure the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 26, 2019 No PQ-4537 "On measures to establish modern schools" with the involvement of experts from Ofsted and the World Bank in cooperation with the State Inspectorate for Education Quality Control The requirements, evaluation procedure and evaluation methodology were developed and approved.
Evaluation of "modern schools" was carried out in 11 areas, 38 criteria and 150 indicators in the following 4 main areas:
- The process of education and upbringing (30% of the total score);
- Management of the secondary school (20% of the total score);
- Provision of qualified specialists (20% of the total score);
- Material and technical base and infrastructure (30% of the total score);
As an experiment, 42 schools (3 from each region) were assessed on the basis of the requirements for "Modern School".
As a result, out of these 42 schools, 8 (19%) schools received the status of “Modern School”, and 34 (81%) did not fully meet the criteria of “Modern School”.
The schools that have achieved the status of "modern school" and their results are as follows:
- 1 school - the status of "Modern school" of the 2nd degree;
- 7 schools - "Modern school" level 3.
As a result of the assessment, recommendations will be made to each school to improve performance on 38 criteria, and targeted measures will be identified to bring it to the level of "Modern School".
By the end of the year, it is planned to evaluate 750 secondary schools across the country on the basis of "Modern School" criteria.