TAʼLIM MUASSASALARDAGI MAʼNAVIY-MAʼRIFIY ISHLARGA MASʼUL XODIMLAR UCHUN OʻQUV-SEMINAR TASHKIL ETILDI
7-yanvar 2022-yil
Bugungi kunda mamlakatimizda maʼnaviy-maʼrifiy ishlarni tizimli tashkil etish, ushbu yoʻnalishda amalga oshirilayotgan chora tadbirlarning samaradorligini oshirish, aholi, ayniqsa yoshlarning intellektual salohiyati, ongu tafakkuri va dunyoqarashini yuksaltirish, mafkuraviy immunitetini mustahkamlash, vatanparvarlik, xalqqa muhabbat va sadoqat tuygʻusi bilan yashaydigan barkamol avlodni tarbiyalashga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
photo2022-01-0617-48-59.jpg
Shu munosabat bilan, Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi hamkorligida joriy yil 6-7-yanvar kunlari tizimda faoliyat yuritayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlarga masʼul xodimlar uchun Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari Voxobjon Rajapov boshchiligida oʻquv-seminar tashkil etildi.
Mazkur tadbirda taʼlim muassasalarida oʻquvchilarning maktab ichki tartib va odob-axloq qoidalariga soʻzsiz rioya qilishlari samaradorligini oshirish, tarbiyaviy jarayonlarni yanada takomillashtirish, iqtidorli oʻquvchilar bilan tizimli ishlarni tashkil etish kabi muhim mavzular kun tartibidan joy oldi.
photo2022-01-0712-05-51-2.jpg
Shuningdek, unda sinf rahbarlari faoliyatini takomillashtirish hamda oʻquvchilarning davomatini oʻrganish, darslarga kelmaslik sabablarini aniqlash va ularni dars jarayoniga jalb etish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan mutaxassislar oʻzaro fikr almashdilar.
photo2022-01-0712-05-52.jpg
Tadbir yakunida taʼlim muassasalarda maʼnaviy-maʼrifiy ishlarni yanada kuchaytirish maqsadida mutaxassislar tomonidan tavsiyalar berildi hamda ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarga batafsil javoblar qaytarildi.

Today, the systematic organization of spiritual and educational work in our country, increasing the effectiveness of measures taken in this direction, raising the intellectual potential, consciousness and worldview of the population, especially youth, strengthening ideological immunity, upbringing a harmoniously developed generation with patriotism, love and devotion to the people. attention is being paid.
In this regard, the Ministry of Public Education in cooperation with the Main Department of Internal Affairs of Tashkent on January 6-7 this year organized a training seminar for employees responsible for spiritual and educational work in the system, led by Deputy Minister of Public Education Vokhobjon Rajapov.
The agenda of the event included such important issues as increasing the effectiveness of students' unconditional adherence to school rules and regulations, further improving the educational process, the organization of systematic work with gifted students.
The experts also exchanged views on the work being done to improve the work of class teachers and to study the attendance of students, to identify the reasons for absenteeism and to involve them in the teaching process.
At the end of the event, in order to further strengthen the spiritual and educational work in educational institutions, experts made recommendations and provided detailed answers to questions from participants.