TAʼLIM MUASSASALARDAGI MAʼNAVIY-MAʼRIFIY ISHLARGA MASʼUL XODIMLAR UCHUN OʻQUV-SEMINAR TASHKIL ETILDI
7-yanvar 2022-yil
Bugungi kunda mamlakatimizda maʼnaviy-maʼrifiy ishlarni tizimli tashkil etish, ushbu yoʻnalishda amalga oshirilayotgan chora tadbirlarning samaradorligini oshirish, aholi, ayniqsa yoshlarning intellektual salohiyati, ongu tafakkuri va dunyoqarashini yuksaltirish, mafkuraviy immunitetini mustahkamlash, vatanparvarlik, xalqqa muhabbat va sadoqat tuygʻusi bilan yashaydigan barkamol avlodni tarbiyalashga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
photo2022-01-0617-48-59.jpg
Shu munosabat bilan, Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi hamkorligida joriy yil 6-7-yanvar kunlari tizimda faoliyat yuritayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlarga masʼul xodimlar uchun Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari Voxobjon Rajapov boshchiligida oʻquv-seminar tashkil etildi.
Mazkur tadbirda taʼlim muassasalarida oʻquvchilarning maktab ichki tartib va odob-axloq qoidalariga soʻzsiz rioya qilishlari samaradorligini oshirish, tarbiyaviy jarayonlarni yanada takomillashtirish, iqtidorli oʻquvchilar bilan tizimli ishlarni tashkil etish kabi muhim mavzular kun tartibidan joy oldi.
photo2022-01-0712-05-51-2.jpg
Shuningdek, unda sinf rahbarlari faoliyatini takomillashtirish hamda oʻquvchilarning davomatini oʻrganish, darslarga kelmaslik sabablarini aniqlash va ularni dars jarayoniga jalb etish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan mutaxassislar oʻzaro fikr almashdilar.
photo2022-01-0712-05-52.jpg
Tadbir yakunida taʼlim muassasalarda maʼnaviy-maʼrifiy ishlarni yanada kuchaytirish maqsadida mutaxassislar tomonidan tavsiyalar berildi hamda ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarga batafsil javoblar qaytarildi.

Сегодня важна планомерная организация духовно-просветительской работы в нашей стране, повышение эффективности проводимых в этом направлении мероприятий, повышение интеллектуального потенциала, сознательности и мировоззрения населения, особенно молодежи, укрепление идейного иммунитета, воспитание гармонично развитого поколения с патриотизмом. , любовь и преданность народу.
В связи с этим Министерство народного образования совместно с Главным управлением внутренних дел г.Ташкента 6-7 января текущего года организовало обучающий семинар для ответственных за духовно-просветительскую работу в системе под руководством заместителя министра народного образования Вохобжон Раджапов.
В повестку дня мероприятия вошли такие важные вопросы, как повышение эффективности безусловного соблюдения учащимися школьных правил и норм, дальнейшее совершенствование учебного процесса, организация системной работы с одаренными учащимися.
Также специалисты обменялись мнениями о проводимой работе по совершенствованию работы классных руководителей и изучению посещаемости учащихся, выявлению причин прогулов и привлечению их к учебному процессу.
В завершение мероприятия, в целях дальнейшего усиления духовно-просветительской работы в образовательных учреждениях, специалисты дали рекомендации и дали развернутые ответы на вопросы участников.