Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari Namangan viloyatidan so‘ng o‘rganish jarayonini Andijon viloyatida davom ettirdi. Bugun viloyatning Baliqchi tumanidagi 36-, 45-maktab, 32-maktab filiali hamda 9-alohida taʼlim ehtiyojlari mavjud bolalar uchun mo‘ljallangan maktab-internatda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
36-maktabda 7-sinf o‘quvchilarining dars jarayonlarida ishtirok etib, o‘quvchilar bilan turli fanlardan savol-javob orqali bilimlari sinovdan o‘tkazildi. Qiziqish va qobiliyatlariga ko‘ra kasb-hunarga yo‘naltirish borasida tavsiyalar berildi. Mazkur maktab 640 nafar o‘quvchiga mo‘ljallangan bo‘lib, bugun unda qariyb 2 baravar ko‘p o‘quvchi (1206 nafar) taʼlim olmoqda.
Maktabni Investitsiya dasturiga kiritgan holda o‘quvchilarga munosib sharoit yaratish uchun maktab binosini mukammal taʼmirlash va qo‘shimcha bino qurish taklif etildi.
Shuningdek, 32-maktab filiali uchun yangi qurilayotgan 260 o‘rinli maktab binosida qurilish jarayonlari ko‘zdan kechirildi. Yangi o‘quv yilida filialga alohida maktab maqomi berilib, 200 nafardan ortiq o‘quvchilar zamonaviy sharoitga ega bo‘lgan binoda taʼlim olishni boshlaydi. Bu esa o‘quvchilarning uzog‘ini yaqin qilib, ota-onalarga qulaylik yaratadi.
Tumandagi 45-maktabda ham 9-sinf o‘quvchilari va pedagogik jamoa bilan muloqot qilindi. Pedagoglarga O‘zbekiston taraqqiyoti uchun munosib avlodni tarbiyalashdagi masʼuliyati tushuntirilib, sohani rivojlantirishga oid takliflar tinglandi.
Ishchi guruh 9-ixtisoslashtirilgan maktab-internatida bo‘lib, bolalarni taʼlim olishi bilan birga davolash va sog‘lomlashtirish uchun sharoitlar yaratilganligi eʼtirof etildi.
Tuman hokimi bilan hudud xususiyatidan kelib chiqib, xalq taʼlimi tizimi nufuzini oshirish uchun alohida “brend” (logotip, shior, o‘quvchilar formasi) yaratishga kelishib olindi.

После Наманганской области сотрудники Министерства народного образования продолжили учебный процесс в Андижанской области. Сегодня он ознакомился с условиями, созданными в школе-интернате для детей с особыми образовательными потребностями, а также 36-й, 45-й школе, 32-м школьном филиале и 9-й специальной школе Балыкчинского района.
В 36-й школе семиклассники участвовали в процессе урока и проверяли свои знания с учениками с помощью вопросов и ответов по разным предметам. Даны рекомендации по профориентации исходя из интересов и способностей. Школа рассчитана на 640 учеников, а сегодня в ней почти вдвое больше учеников (1206 учеников).
Включив школу в Инвестиционную программу, учащимся была предложена полная реконструкция здания школы и строительство дополнительного здания для создания достойных условий.
Также был рассмотрен ход строительства нового здания школы на 260 мест для 32-го школьного филиала. В новом учебном году филиалу будет присвоен статус отдельной школы, и более 200 учащихся начнут обучение в здании с современным оборудованием. Это сближает учащихся и облегчает жизнь родителям.
В школе № 45 района также осуществлялся диалог с 9-классниками и педагогическим коллективом. Учителям разъяснена их ответственность за воспитание поколения, достойного развития Узбекистана, выслушаны предложения по развитию отрасли.
Рабочая группа посетила 9-ю специализированную школу-интернат и констатировала, что здесь созданы условия для лечения и реабилитации детей наряду с их обучением.
С акимом района было согласовано создание отдельного «бренда» (логотип, слоган, ученическая форма) для повышения престижа системы народного образования, исходя из специфики региона.