OSIYO TARAQQIYOT BANKI OʻZBEKISTONDA STEM TAʼLIMNI RIVOJLANTIRISHGA 100 MILLION DOLLAR AJRATADI
Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi va Osiyo taraqqiyot banki (OTB) oʻrtasida 100 million AQSH dollarlik loyihani amalga oshirish toʻgʻrisida memorandum imzolandi.
Mazkur loyiha doirasida maktablarda 7–11-sinflarda STEM yoʻnalishida taʼlimini rivojlantirishga qaratilgan.
STEM fanlari boʻyicha oʻquv dasturlari va darsliklarning amaldagi standartlarini saqlab qolish va takomillashtirish, oʻqituvchilarni tayyorlash va qayta tayyorlash, maktablar uchun zarur jihozlarni sotib olish, maktab binolarini taʼmirlash va taʼlim texnologiyalarini rivojlantirish.
Bundan tashqari, loyihada Oʻzbekistondagi maktablarda oʻquvchilar bilimini baholash tizimini takomillashtirish koʻzda tutilgan.
Loyiha 2020-2022-yillarda Oʻzbekiston Respublikasi uchun Mamlakat operatsiyalarining biznes-rejasi (COBP), hukumatning soʻnggi tashabbuslari va Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasiga muvofiq amalga oshiriladi.

Министерство народного образования Республики Узбекистан и Азиатский банк развития (АБР) подписали меморандум о реализации проекта стоимостью 100 миллионов долларов.
Проект направлен на развитие STEM-образования в школах 7-11 классов.
Поддерживать и улучшать существующие стандарты учебных программ и учебников STEM, обучать и переподготавливать учителей, закупать необходимое оборудование для школ, ремонтировать школьные здания и развивать образовательные технологии.
Кроме того, проект предусматривает совершенствование системы оценки знаний учащихся в школах Узбекистана.
Проект будет реализован в соответствии с Бизнес-планом страновой деятельности (COBP) Республики Узбекистан на 2020-2022 годы, последними инициативами правительства и Концепцией развития системы народного образования Республики Узбекистан до 2030 года.