“ADOLAT UCHUN TAʼLIM” TASHABBUSI DOIRASIDA SEMINAR TASHKIL ETILDI
Xalq taʼlimi vazirligi hamda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boʻyicha Markaziy Osiyodagi mintaqaviy boshqarmasi hamkorligida Fargʻona viloyatining Qoʻqon shahrida umumtaʼlim muassasalari pedagog xodimlar uchun ishlab chiqilgan odam savdosining ayanchli oqibatlari, jinoyatchilik va korrupsiya kabi illatlarni oldini olish madaniyatini targʻib qilishga bagʻishlangan oʻquv qoʻllanmaning taqdimoti oʻtkazildi.
Tadbirda Xalq taʼlimi vazirligi, Birlashgan Millatlar Tashkilotining “Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurashish” boʻyicha mintaqaviy boshqarmasi xodimlari, Qoʻqon shahridagi 45 ta umumtaʼlim maktablarining maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktor oʻrinbosarlari ishtirok etdi.
photo2021-04-2916-34-10.jpg
Asosiy eʼtibor bugungi kunda oʻquvchilarning huquqiy ongini oshirish orqali ularda odam savdosi, korrupsiya, jinoyatchilik kabi illatlarga nisbatan murosasizlik kayfiyatini shakllantirishga qaratildi.
Tadbir dasturiga muvofiq, ishtirokchilarga umumtaʼlim muassasalari oʻquvchilarida shu kabi illatlarga nisbatan gʻoyaviy immunitetni shakllantirish metodikasi yuzasidan jahonning ilgʻor tajribasidan kelib chiqib, xalqaro trenerlar tomonidan mashgʻulotlar oʻtkazildi.
Shu bilan bir qatorda, ishtirokchilariga voyaga yetmaganlar oʻrtasida sodir boʻladigan turli gʻayriijtimoiy xatti-harakatlarning oldini olishga qaratilgan videoroliklar namoyish etilib, muhokama etildi.
photo2021-04-2812-59-39.jpg
Tadbir yakunida ishtirokchilar maxsus sertifikatlar bilan taqdirlanib, ularga mahalliy trener maqomi ostida umumtaʼlim muassasalari oʻquvchilari orasida tadbirlar oʻtkazish imkoni yaratildi.

В РАМКАХ ИНИЦИАТИВЫ «ОБРАЗОВАНИЕ ДЛЯ СПРАВЕДЛИВОСТИ» БЫЛ ОРГАНИЗОВАН СЕМИНАР
В сотрудничестве с Министерством народного образования и Управлением ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии в школах г. Коканда Ферганской области разработана культура предотвращения торговли людьми, преступности и коррупции для педагогов.
photo2021-04-2916-34-10.jpg
В мероприятии приняли участие представители Министерства народного просвещения, Управления ООН по наркотикам и преступности, а также заместители директоров по духовно-просветительским вопросам 45 общеобразовательных школ г. Коканда.
Сегодня основное внимание уделяется повышению правосознания студентов и созданию атмосферы нетерпимости к торговле людьми, коррупции и преступности.
В соответствии с программой мероприятия участники прошли обучение у международных тренеров по методике формирования идеологического иммунитета у школьников средних школ против подобных расстройств, основанной на передовом мировом опыте.
photo2021-04-2812-59-39.jpg
Кроме того, участникам демонстрировались и обсуждались видеоролики, направленные на профилактику различного антиобщественного поведения среди несовершеннолетних.
По окончании мероприятия участникам были вручены специальные сертификаты и предоставлена ​​возможность проводить мероприятия среди учащихся общеобразовательных школ в статусе местных тренеров.