Xalq taʼlimi sohasidagi islohotlarni eng quyi tizim - maktablargacha yetkazish, pedagoglarning jamiyat rivoji, mamlakat taraqqiyoti va kelajak avlod oldidagi masʼuliyatini oshirish uchun Xalq taʼlimi vazirligi mutassaddilari Namangan viloyatidagi maktablar faoliyatini o‘rganmoqda.
Dastlab, To‘raqo‘rg‘on tumanidagi 48-alohida taʼlim ehtiyojlari mavjud maktab-internatida o‘quvchilarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishildi. Mazkur taʼlim muassasasida o‘quvchilar ehtiyojidan kelib chiqib, kasb-hunarga o‘rgatishga alohida eʼtibor qaratiladi. Shu bois maxsus fanlardan qo‘llanma (darslik) va ko‘rgazmali qurollar yaratish, mutaxassislarni tayyorlash zarurligi taʼkidlandi. Bu qo‘llanmalar Toshkent davlat pedagogiga universiteti bilan hamkorlikda tayyorlanishi rejalashtirildi.
Shuningdek, tumandagi 7-maktabda bo‘lib, mavjud muammolar o‘rganildi. Mazkur maktab qurilganidan, yaʼni 1988 yildan buyon taʼmirlanmaganligi, taʼlim olish uchun sharoitlar yetarli bo‘lmaganligi bois, kelgusi 2023 yilda Investitsiya dasturi doirasida mukammal taʼmirlashga kiritiladi.
Yuqori sinf (9-10-sinf) o‘quvchilari bilan samimiy muloqot qilindi. Ularning kelajak kasblari, maktabda olayotgan bilimlari savol-javoblar orqali aniqlanib, hayotda qaysi kasbni tanlashidan qatʼiy nazar eng yetuk bo‘lib yetishlari haqida tavsiyalar berildi.
Pedagoglar bilan suhbatda o‘quvchilarning munosib bilim olishi, O‘zbekistonning iqtisodiy taraqqiyoti, sanoat va boshqa sohalarda ham zarur bo‘ladigan kasblar bilan o‘quvchilarni tanishtirish haqida ko‘rsatmalar berildi. Maktabning 2 nafar iqtidorli o‘quvchisiga o‘qishdagi muvaffaqiyatlari uchun noutbuk sovg‘a qilindi. O‘quvchilarning mutolaaga ishtiyoqini oshirish uchun kitoblar jamlanmasi taqdim qilindi.

Officials of the Ministry of Public Education are studying the activities of schools in Namangan region in order to bring reforms in the field of public education to the lowest system - schools, to increase the responsibility of teachers for the development of society, the country's development and future generations.
First, he got acquainted with the conditions created for students at the boarding school No. 48 in Turakurgan district. In this educational institution, special attention is paid to vocational training based on the needs of students. Therefore, the need to create manuals (textbooks) and visual aids in special disciplines, to train specialists was emphasized. It is planned to prepare these manuals for the Tashkent state pedagogue in cooperation with the university.
He also visited the 7th school in the district and studied the existing problems. Since the construction of the school, which has not been repaired since 1988, and the lack of conditions for education, it will be completely renovated in 2023 under the Investment Program.
There was a cordial conversation with the senior class (grades 9-10). Their future careers, the knowledge they receive in school, were determined through questions and answers, and recommendations were given on how to become the most mature in life, regardless of which profession they choose.
In the conversation with teachers, instructions were given to acquaint students with the professions that are needed in the economic development of Uzbekistan, industry and other areas, to get a decent education. Two gifted students of the school were presented with laptops for their academic achievements. A collection of books was presented to increase students ’interest in reading.