Joriy yilning 26 aprel kuni Milliy matbuot markazida "Xalq taʼlimi tizimida bolalar o‘rtasida zo‘ravonlikka qarshi olib borilayotgan ishlar" mavzusida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Anjumanda Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi raisi, Xalq taʼlimi vazirligi mutasaddilari, YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari, O‘zbekistonda zo‘ravonlikka qarshi “Nemolchi.uz” loyihasi asoschici, "GGC UNNO" nodavlat aloqa agentligi bosh direktori va OAV xodimlari ishtirok etdi.
Anjuman avvalida Xalq taʼlimi vazirining birinchi o‘rinbosari Usmon Sharifxodjayev mamlakatimizda bolalarga nisbatan bo‘layotgan zo‘ravonliklarning oldini olishga katta eʼtibor qaratilayotganini alohida taʼkidlab o‘tdi. Zo‘ravonliklarni bartaraf etishda hamkorlikda olib borilayotgan ishlari uchun YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzadega o‘z minnatdorchiligini bildirdi.
YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade Xalq taʼlimi vazirligi bilan hamkorlikda olib borilayotgan ishlardan mamnun ekanini qayd etdi. Shu bilan birga bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish maqsadida Respublika tashxis markazi bilan hamkorlikda "Ishonch telefoni" ishga tushirilishini maʼlum qildi.
So‘ngra Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi raisi Malika Qodirxonova yurtimizda xotin-qizlar hamda yosh bolalarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik holatlarining oldi olinib, jamiyatda ularga nisbatan himoya orderi shakllangani haqida batafsil maʼlumot berdi.
Shuningdek, tadbirda Xalq taʼlimi vazirligi, YUNISEF jamg‘armasi, “Nemolchi.uz” internet resursi, GGC UNNO agentligi tashabbusiga asosan yaratilgan, oilaviy zo‘ravonlikni oldini olish maqsadida ishlangan Sahar guruhining “Ayol” qo‘shig‘iga ishlangan videoklip premyerasi bo‘lib o‘tdi.
Matbuot anjumani so‘ngida ommaviy axborot vositalari xodimlarining barcha savollariga mutasaddi xodimlar tomonidan batafsil javob berildi.

26 апреля в Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция на тему «Работа с насилием в отношении детей в системе народного образования». В конференции приняли участие Председатель Комитета Сената по делам женщин и гендерному равенству, должностные лица Министерства народного просвещения, Представитель ЮНИСЕФ в Узбекистане, основатель проекта Nemolchi.uz против насилия в Узбекистане, генеральный директор GGC UNNO и представители СМИ.
В начале конференции первый заместитель министра народного образования Усмон Шарифходжаев отметил, что в стране большое внимание уделяется профилактике насилия в отношении детей. Он поблагодарил Мунира Мамедзаде, представителя ЮНИСЕФ в Узбекистане, за их совместные усилия по прекращению насилия.
Мунир Мамедзаде, представитель ЮНИСЕФ в Узбекистане, сказал, что доволен работой, проводимой совместно с Министерством народного образования. При этом в целях защиты детей от насилия он объявил о запуске «горячей линии» совместно с Республиканским диагностическим центром.
Далее председатель Комитета Сената по делам женщин и гендерному равенству Малика Кадырханова подробно рассказала о предотвращении домогательств и насилия в отношении женщин и детей в нашей стране и формировании в обществе охранного порядка против них.
На мероприятии также состоялась премьера видеоклипа на песню группы «Сахар» «Женщина», созданного по инициативе Министерства народного образования, ЮНИСЕФ, Интернет-ресурса «Немолчи.uz», ГГК УННО, призванного предотвратить насилие в семье.
По окончании пресс-конференции на все вопросы представителей СМИ подробно ответили официальные лица.