Joriy yilning 26-mart kuni Oʻzbekiston Xalq taʼlimi vazirligi Toshkentdagi AQSH elchixonasi bilan hamkorlikda Barkamol avlod yoshlar markazida AQSH tomonidan homiylik asosida yaratilgan zamonaviy kutubxona — “Qarshi shahridagi "Amerika burchagi”ni ochdi. Tantanali ochilish marosimida Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari Rustam Karimjonov hamda AQSHning Oʻzbekistondagi elchisi Daniyel Rozenblyum ishtirok etdi.
Qarshidagi “Amerika burchagi” Toshkentda Oʻzbekiston Milliy kutubxonasida joylashgan Amerika kutubxonasining navbatdagi manzili sanaladi.
Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari Oʻzbekistonda chet tillari, IT va STEM fanlarini oʻqitishni rivojlantirish doirasida vazirlik va AQSH elchixonasi oʻrtasidagi faol hamkorlik olib borilayotgani haqida toʻxtalib oʻtdi. Elchi Daniyel Rozenblyum Qarshi shahrida Amerika burchagining ochilishi nafaqat ikki davlat, balki Amerika va Oʻzbekiston xalqlari oʻrtasidagi munosabatlarni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etishini alohida taʼkidladi.
Qarshi shahridagi Amerika burchagi AQSH hukumati tomonidan qoʻllab-quvvatlanadigan 600 dan ortiq ochiq madaniyat markazlari tarmogʻiga qoʻshiladi. 140 dan ortiq mamlakatda joylashgan bu kabi Amerika burchagi markazlari dunyoni AQSH bilan bogʻlashga xizmat qiladi. Zamonaviy Amerika kutubxonalari asnosida modellashtirilgan Amerika markazlari har yili millionlab mehmonlarni qabul qiladi. Bu zamonaviy jihozlangan markazlar ingliz tilidagi kitoblar, filmlar, ingliz tili dasturlaridan bepul foydalanish imkonini beradi.
Barkamol Avlod maktabining ikkinchi qavatida joylashgan 230 kvadrat metrli maydon seshanba - shanba kunlari soat 10:00 dan 19:00 gacha jamoatchilik uchun faoliyat yuritadi. Shu bilan birga unda kompyuter laboratoriyasi, kutubxona, konferens zal va taʼlim boʻyicha maslahat xonasi mavjud. Markazda kompyuterlar, yuqori tezlikdagi internet va boshqa zamonaviy texnologiyalar kabi resurslar mavjud.
Markaz ingliz tilida soʻzlashuvchilarning dasturlari orqali til oʻrganishni yengillashtiradi hamda bosma va raqamli ingliz tili resurslariga kirishni taʼminlaydi. Shuningdek Amerika Qoʻshma Shtatlarda oʻqishni istagan bakalavr va magistratura yoʻnalishlari boʻyicha bepul maslahat xizmatini koʻrsatadi.
Xalqaro taʼlim boʻyicha Amerika Kengashlari tomonidan amalga oshirilayotgan “Amerika burchaklari” tashabbusi orqali Oʻzbekistonda 7 ta yangi Amerika burchagi ochilishi koʻzda tutilgan. Ushbu loyihaga AQSH hukumati va mahalliy hamkor tashkilotlar tomonidan 800 ming AQSH dollardan ortiq sarmoya yoʻnaltiriladi.

В КАРШИ ОТКРЫВАЕТСЯ АМЕРИКАНСКАЯ БИБЛИОТЕКА, В ТАШКЕНТЕ - НАЦИОНАЛЬНАЯ БИБЛИОТЕКА
26 марта Министерство народного образования Узбекистана в партнерстве с посольством США в Ташкенте открыло современную финансируемую США библиотеку «Американский уголок в Карши» в Молодежном центре «Баркамол авлод». В церемонии открытия приняли участие заместитель министра народного образования Рустам Каримжанов и посол США в Узбекистане Дэниел Розенблюм.
Американский уголок в Карши – это очередной адрес Американской библиотеки в Ташкенте, расположенный в Национальной библиотеке Узбекистана.
Заместитель министра народного образования отметил активное сотрудничество министерства и посольства США в Узбекистане в развитии преподавания иностранных языков, информационных технологий и STEM. Посол Даниэль Розенблюм подчеркнул, что открытие Американского уголка в Карши сыграет важную роль в укреплении отношений не только между двумя странами, но и между народами США и Узбекистана.
photo2021-03-2612-52-52.jpg
Американский уголок в Карши присоединится к сети из более чем 600 открытых культурных центров, поддерживаемых правительством США. Такие центры Американского уголка, расположенные более чем в 140 странах, служат для соединения мира с Соединенными Штатами. Американские центры, созданные по образцу современных американских библиотек, ежегодно принимают миллионы посетителей. Эти ультрасовременные центры предоставляют бесплатный доступ к англоязычным книгам, фильмам и программам на английском языке.
Расположенное на втором этаже Школы Гармоничного Поколения пространство площадью 230 квадратных футов открыто для публики со вторника по субботу с 10:00 до 19:00. В нем также есть компьютерный класс, библиотека, конференц-зал и кабинет для консультаций по вопросам образования. В центре есть такие ресурсы, как компьютеры, высокоскоростной интернет и другие современные технологии.
photo2021-03-2612-52-49.jpg
Центр способствует изучению языка с помощью англоязычных программ и предоставляет доступ к печатным и цифровым ресурсам на английском языке. Он также предоставляет бесплатные консультационные услуги для студентов и аспирантов, которые хотят учиться в Соединенных Штатах.
Инициатива Американских уголков, реализуемая Американскими советами по международному образованию, планирует открыть семь новых Американских уголков в Узбекистане. Правительство США и местные партнеры вложат в этот проект более 800 000 долларов.