PENSIYA YOSHIDA BOʻLGAN PEDAGOG KADRLARNING MAVJUD MALAKA TOIFALARI SAQLANIB QOLINISHI VA UNGA MOS RAVISHDA OYLIK MAOSHLARI TOʻLANISHI YUZASIDAN RASMIY MAʼLUMOT
12-fevral 2021-yil
Xalq taʼlimi vazirligi hamda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi Taʼlim muassasalarida pensiya yoshida boʻlgan pedagog kadrlarning malaka toifalari va lavozimlari saqlab qolinishi, shuningdek, ularning malaka toifalari va lavozimlariga mos ravishda oylik ish haqi toʻlovlarini amalga oshirilishi boʻyicha yuzaga kelayotgan tushunmovchiliklarga aniqlik kiritish maqsadida barcha hududiy boshqarmalarga koʻrsatma berdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 13-maydagi 392-son qarori (kuchga kirish sanasi 2019-yil 14-may) bilan tasdiqlangan “Maktabgacha, umumiy oʻrta, oʻrta maxsus, kasb-hunar va maktabdan tashqari davlat taʼlim muassasalari pedagog kadrlarini attestatsiyadan oʻtkazish tartibi toʻgʻrisida”gi nizomning 7-bandida attestatsiya sertifikati muddati tugamagan pensiya yoshida boʻlgan pedagog kadrlarning mavjud malaka toifalari va lavozimlari taʼlim muassasalarida ishlagan davrida saqlanib qolinishi belgilangan.
Shuningdek, mazkur Nizomning 79-bandiga koʻra pedagog kadrlarning bazaviy tarif stavkalari miqdori, ularning malaka toifasi yoki lavozimi sertifikat asosida belgilanadi.
Yuqoridagilardan kelib chiqqan holda, ushbu Qaror kuchga kirgan sanada, yaʼni 2019-yil 14-may sanasida, attestatsiya sertifikati muddati tugamagan pensiya yoshida boʻlgan pedagog kadrlarning mavjud malaka toifalari saqlanib qolinadi (agar pensiya yoshida boʻlgan pedagog kadrlar keyinchalik attestatsiyaga oʻz xohishiga koʻra jalb etilib, malaka toifasi oʻzgarmagan boʻlsa) hamda malaka toifasiga mos ravishda ish haqi toʻlovlari amalga oshiriladi.
Shuningdek, mazkur Qaror kuchga kirgan vaqtgacha, yaʼni 2019-yil 14-may sanasigacha, malaka toifa sertifikati amal qilish muddati tugagan pensiya yoshida boʻlgan pedagog kadrlar attestatsiyaga oxirgi malaka toifasi boʻyicha jalb etiladi hamda mazkur Nizomning 80-bandiga asosan attestatsiyadan oʻtgunga qadar ularga mutaxassis, oliy yoki oʻrta maxsus, kasb-hunar maʼlumotli oʻqituvchi lavozimi boʻyicha haq toʻlanadi.

ОФИЦИАЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ О СОХРАНЕНИИ СУЩЕСТВУЮЩИХ КВАЛИФИКАЦИОННЫХ КАТЕГОРИЙ ПЕДАГОГИЧЕСКИХ КАДРОВ ПЕНСИОННОГО ВОЗРАСТА И ВЫПЛАТЕ ЕЖЕМЕСЯЧНОЙ ЗАРАБОТНОЙ ПЛАТЫ В СООТВЕТСТВИИ С НЕЙ
12 февраль 2021 год
Государственная инспекция по контролю качества образования при Министерстве народного образования и Кабинете Министров Республики Узбекистан поручила областным администрациям.
Положение «О порядке аттестации педагогических работников дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессионально-технических и внешкольных образовательных учреждений», утвержденное постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 мая 2019 года № 392 (вводится в действие с 14 мая 2019 года) Пунктом 7 установлено, что существующие квалификационные категории и должности педагогов пенсионного возраста, у которых не истек срок действия аттестационного удостоверения, сохраняются при их трудоустройстве в образовательные учреждения.
Также в соответствии с пунктом 79 настоящего Положения размер базовых тарифных ставок для педагогов, их квалификационная категория или должность определяется на основании аттестата.
На основании изложенного, на дату вступления в силу настоящего Постановления, то есть 14 мая 2019 года, будут сохранены действующие квалификационные категории педагогов пенсионного возраста, у которых не истек срок действия аттестационного удостоверения (в случае последующего привлечения педагогов пенсионного возраста). при аттестации квалификационная категория не изменилась) и оплата труда производится в соответствии с квалификационной категорией.
Также до вступления в силу настоящего Постановления, то есть до 14 мая 2019 года, педагогические работники, пенсионный возраст которых истек, будут привлекаться к аттестации на последнюю квалификационную категорию, а до проведения аттестации в соответствии с пунктом 80 настоящего Положения - на платной основе. на должность специального, профессионально образованного педагога.