Xalq taʼlimi vazirligi AQSHning Oracle kompaniyasi bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyganligini va kelishuv asosida dastlab respublikamizdagi 30 ta maktab Oracle Academy tizimiga ulanganligi haqida xabar bergan edik.
Joriy yilning oktyabr-noyabr oylari davomida 60 nafar informatika oʻqituvchisi xorijiy trenerlar tomonidan “Java dasturlash tili» yoʻnalishi boʻyicha onlayn kursda malaka oshirdi va ularning aksariyat qismi trenerlik faoliyatiga ruxsat beruvchi tegishli sertifikatlarni qoʻlga kiritishdi.
Bunday sertifikat sohibi Navoiy shahar 4-maktab informatika fani oʻqituvchisi Yuriy Rustamov va boshqa oʻqituvchilar tomonidan 2020-2021 oʻquv yili 3-choragidan boshlab variativ oʻquv rejasining 3-yoʻnalishi «Frilansing» boʻyicha yuqori sinf oʻquvchilariga zamonaviy dasturlash tili asoslarini oʻrgatish boshlandi.
Eʼtiborli jihati – mazkur kurs xalqaro talablarga toʻliq javob beradigan va maʼqullangan oʻquv dasturlari hamda materiallari asosida oʻtkazilib, ularni muvaffaqiyatli yakunlagan maktab bitiruvchilari dasturlash boʻyicha IT sohasidagi kasblarga yoʻnaltirilib, mutaxassislik boʻyicha dastlabki sertifikatlarga ega boʻlishadi. Bu esa, oʻquvchi-yoshlar tomonidan maktabning oʻzidayoq murakkab boʻlmagan kasblarning asoslarini egallashiga zamin yaratadi.

МЕЖДУНАРОДНО СЕРТИФИЦИРОВАННЫЙ УЧИТЕЛЬ КОМПЬЮТЕРА В ШКОЛЕ № 4 ГОРОДА НАВОИ ОБУЧАЕТ ШКОЛЬНИКОВ ЯЗЫКУ ПРОГРАММИРОВАНИЯ JAVA
15 январь 2021 год
Мы сообщали, что Министерство народного образования установило партнерские отношения с американской компанией Oracle, и в рамках соглашения к Oracle Academy изначально были подключены 30 школ страны.
В течение октября-ноября текущего года 60 преподавателей информатики прошли обучение у иностранных тренеров по онлайн-курсу «Язык программирования Java», и большинство из них получили соответствующие сертификаты, дающие право на работу в качестве тренеров.
photo2021-01-1513-29-57-3.jpg
Юрий Рустамов, учитель информатики школы №4 города Навои, и другие учителя, имеющие такой аттестат, в третьем квартале 2020-2021 учебного года приступили к обучению старшеклассников основам современного языка программирования.
Примечательно, что курс проводится на основе утвержденных учебных планов и материалов, полностью соответствующих международным требованиям, а успешно завершившие их выпускники будут направлены на ИТ-профессии по программированию и получат первые сертификаты специализации. Это позволяет школьникам осваивать азы простых профессий еще в школе.
photo2021-01-1513-30-04-2.jpg
Кроме того, преподаватели, успешно завершившие курс по языку программирования Java, будут зачислены на следующий курс по базе данных SQL в Oracle Academy и смогут принять участие в тренинге по самосовершенствованию в феврале.