Prezidentimiz Murojaatnomada taʼlim sifatini barcha maktablarda koʻtarish boʻyicha juda katta vazifani belgilab berdilar. Buning uchun taʼlim sifati past maktabga boshqa tumandan borgan malakali oʻqituvchi uchun 50% ustama, boshqa viloyatdan kelganiga esa 100% ustama berish koʻzda tutilayapti.
Xabaringiz bor, bitiruvchisining birontasi ham oliy taʼlim muassasasi (OTM)ga kirmagan maktablarda uzoq vaqt ishlagan rahbarlarni lavozimdan olish boʻyicha choralar boshlangani sabab, ushbu maktablar jamoasi harakatga tushib, bir yil ichida bunday maktablar soni 3 barobar kamaydi!
Buyogʻiga oʻquvchilar bitirishiga atigi yarim yil qoldi. Shuning uchun ushbu grafikda koʻrsatilgan toʻq qizil rangdagi (0%) va qizil rangdagi (10 foizgacha koʻrsatgichga ega) maktablar uchun bu yil juda katta sinov yili boʻladi. Shuning uchun, ushbu maktablar jamoasi birlashib natijaga harakat qilishi zarur! Avvalgidek, biz ketsak, oʻrnimizga oʻqituvchi topilmaydi deyish xomxayoldan boshqa narsa emas.
Vazirlik, viloyat va tuman boʻlinmalari xodimlari ham bundan buyon FAQAT qizil (10 foizgacha koʻrsatkichli) maktablarga borib, ulardagi ahvolni yaxshilash boʻyicha ishlaydi. Yashil kategoriyadagi maktablarga umuman bormasa ham boʻladi, ularga xalaqit qilinmasa boʻldi asosiysi. Ularda yaxshi yosh kadrlar boʻlsa, qizil kategoriyadagi maktablarning rahbar lavozimlariga tavsiya etish kerak xolos. Shundagina ushbu yashil maktablardagi ijobiy muhit qizil maktablarga ham tezroq tarqaladi.
Albatta, bu masala ertaga anchagina shov-shuv, xaypga aylanishi ham mumkin, chunki hech kim ishdan shundoq ketishni xohlamaydi. Lekin, maktabda oʻquvchilarga taʼlim-tarbiya beradigan oʻqituvchilar ishlashi kerak, ularni faqat hurmatini oshirib, qoʻshimcha sharoit yaratishga harakat qilib boramiz. Aksincha, oʻzini ustida ishlamaydigan, adashib maktabga kelib qolgan, avvalgi majburiy mehnat tizimida qandaydir saqlanib yurgan insonlarga internetda xayp koʻtarishga harakat qilgandan koʻra, sekin maktabdan boshqa joydan ish topishni maslahat beramiz. Bundan buyogʻiga maktablar faqat natijaga harakat qiladi, oʻqituvchilar ham oʻz ustida ishlashlari zarur. Viloyatlarda bir stavkada bir nechta oʻqituvchi ishlayotgan maktablar ham anchagina, oʻqituvchilarning umumiy soni stavkalarning sonidan 80 mingdan ortiq!

КОМАНДЫ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЙ ШКОЛЫ НИЗКОГО КАЧЕСТВА ДОЛЖНЫ ИСПОЛЬЗОВАТЬ ВСЮ ВОЗМОЖНОСТЬ ДЛЯ РАБОТЫ НА РЕЗУЛЬТАТ, ИНАЧЕ ЭТО СДЕЛАЕТ ДРУГАЯ КОМАНДА!
6 январь 2021 год
В своем Послании Президент поставил большую задачу по повышению качества образования во всех школах. Для этого планируется предусмотреть надбавку в размере 50% для квалифицированного учителя из другого района и надбавку в размере 100% для учителя из другого региона.
Как известно, в школах, где никто из выпускников не поступил в высшие учебные заведения (ВУЗы), приняты меры по увольнению директоров-долгожителей, и количество таких школ за один год утроилось!
До выпуска студентов осталось всего полгода. Таким образом, этот год будет большим испытанием для темно-красных (0%) и красных (до 10%) школ, показанных на этой диаграмме. Поэтому необходимо, чтобы команда этих школ объединялась и работала на результат! Как и раньше, это фантазия говорить, что если мы уйдем, не будет учителя, который нас заменит.
Сотрудники министерства, областных и районных управлений также продолжат посещать ТОЛЬКО красные школы (до 10%) и работать над улучшением своего положения. Главное, вообще не ходить в зеленые школы, не мешать им. Если у них есть хорошие молодые кадры, их следует рекомендовать на руководящие должности в школах красной категории. Только тогда позитивная атмосфера в этих зеленых школах быстрее распространится и на красные школы.
photo2021-01-0601-51-35.jpg
Конечно, завтра этот вопрос может стать большим шумом, ведь никто не хочет так уходить с работы. Однако в школе должны быть учителя, которые учат учеников, а мы лишь попытаемся создать им дополнительные условия, повысив их уважение. Наоборот, мы советуем людям, не занимающимся самозанятостью, заблудившимся в школе или каким-то образом оставшимся в прежней системе принудительного труда, искать работу в другом месте школы, а не пытаться поднимать шум в Интернете. Отныне школы будут работать только на результат, а учителям придется работать над собой. В провинциях много школ, где несколько учителей работают с одинаковой ставкой, а общее количество учителей составляет более 80 000 человек!