Bugungi kunda respublika boʻyicha jismoniy yoki ruhiy rivojlanishida nuqsoni boʻlgan bolalar uchun jami 86 ta ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internatlarda 21,3 ming nafar, 22 ta sanatoriy turidagi maktab-internatlarda 6,1 ming nafar oʻquvchilar taʼlim-tarbiya oladi. Shuningdek, uzoq muddat davolanishga muhtoj boʻlgan 13,8 ming nafar oʻquvchilar uyda yakka tartibda oʻqitilmoqda. 5,9 mingdan ortiq umumiy oʻrta taʼlim maktablarida 64,6 ming nafarga yaqin oʻquvchilar inklyuziv taʼlim bilan qamrab olingan.
Alohida taʼlim ehtiyojlari boʻlgan bolalarni sogʻlom bolalar qatorida umumtaʼlim maktablarida oʻqitish amaliyotini rivojlantirish maqsadida ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalarida taʼlim olayotgan oʻquvchilarning umumtaʼlim maktablariga integratsiyalashuvi tajribasi qoʻllanilishi natijasida soʻnggi yillarda 500 nafarga yaqin alohida taʼlim ehtiyojlari boʻlgan oʻquvchilar umumiy oʻrta taʼlim maktablariga qaytarildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 13-oktyabrdagi PQ-4860-son qarori bilan 2020–2025-yillarda xalq taʼlimi tizimida inklyuziv taʼlimni rivojlantirish konsepsiyasi qabul qilindi. Konsepsiya doirasida:
umumiy oʻrta taʼlim muassasalarining 51%da (umumiy soniga nisbatan) inklyuziv taʼlim tizimi joriy etiladi;
maxsus taʼlim ehtiyojlariga ega boʻlgan bolalarning (umumiy soniga nisbatan) 40% umumiy oʻrta taʼlim muassasalarida inklyuziv taʼlim boʻyicha oʻqitiladi;
uyda taʼlim olish uchun alohida ehtiyojga ega bolalar soni (umumiy soniga nisbatan) 11 %gacha kamayadi.
Jismoniy yoki ruhiy rivojlanishida nuqsoni boʻlgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internatlar (keyingi oʻrinlarda ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasasi) Vazirlar Mahkamasining 2011-yil
13-sentyabrdagi 256-son qarori bilan tasdiqlangan Nizomga asosan faoliyat yuritadi.
Ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari ikki turda boʻladi:
1. Jismoniy nuqsoni boʻlgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan (kar, zaif eshituvchi, koʻzi ojiz, zaif koʻruvchi, tayanch-harakat aʼzolari shikastlangan, nutqida ogʻir nuqsoni boʻlgan bolalar uchun). Ushbu muassasalarda taʼlim olayotgan bolalar Davlat taʼlim standartlarini bajaradilar hamda muassasani tamomlagandan soʻng belgilangan namunadagi shaxodatnomani oladi.
2. Aqliy rivojlanishida nuqsoni boʻlgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan (aqli zaif bolalar uchun). Ushbu muassasalarda taʼlim olayotgan bolalar Davlat taʼlim standartlarini bajaraolmaydilar, ular DTS asosida ishlab chiqilgan talablarni bajaradilar hamda muassasani tamomlagandan soʻng taʼlim olganligi toʻgʻrisida guvohnoma oladi.
Ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasasiga jismoniy yoki psixik rivojlanishida nuqsonlari boʻlgan maktab yoshidagi, tayyorlov guruhlariga esa — ixtisoslashtirilgan maktabgacha taʼlim muassasalariga qatnamagan — maktabgacha yoshdagi bolalar qabul qilinadi.
Bolalarni ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalariga yuborish hududiy xalq taʼlimi boshqarmalari tomonidan, boshqarma huzurida tashkil etilgan psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya xulosasiga koʻra, ota-onalar yoki ularning oʻrnini bosuvchi shaxslar roziligi bilan amalga oshiriladi.
Muassasalarga bolalar 7 yoshdan boshlab, tayyorlov guruhlariga esa 5 - 7 yoshdagilar qabul qilinadi.
Bolalarni ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalariga joylashtirishda quyidagi hujjatlar talab etiladi:
1) ota-onalari yoki ularning oʻrnini bosuvchi shaxslarning arizasi;
2) psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya xulosalarining ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasasiga yoʻllangan bola bilan olib boriladigan taʼlim-tarbiyaviy va davolash-tuzatish boʻyicha tavsiyalari aks etgan bayoni;
3) tugʻilganlik toʻgʻrisidagi guvohnomaning nusxasi;
4) taʼlim olganligi toʻgʻrisidagi hujjatlar;
5) oʻqish joyidan taʼlimning muddati, oʻquv fanlarini oʻzlashtirishi va xulq-atvori, bolaga yakka tartibda koʻmak berish borasida amalga oshirilgan chora-tadbirlarning batafsil tahlili aks ettirilgan maʼlumotnoma va tavsifnoma;
6) bolaning yashash joyidagi shifoxona bosh vrachi tomonidan imzolangan, uning rivojlanishi tarixidan mufassal koʻchirma:
pediatrning bolaning umumiy rivojlanishi holati toʻgʻrisidagi xulosasi;
psixonevrologning tibbiy tashxisi va bolaning aqliy rivojlanishiga tavsifi;
otorinolaringologning quloq, tomoq, burun va talaffuz artikulyatsiyasida ishtirok etuvchi organlarning holatiga tavsifi (eshitishda nuqsoni boʻlgan bolalar uchun — soʻzlashuv nutq va shivirlab aytilgan soʻzlarni idrok etish holati toʻgʻrisidagi maʼlumotlari, audiogramma maʼlumotlari);
oftalmologning koʻrish organiga tavsifi (koʻrishda nuqsoni boʻlgan bolalar uchun- batafsil tashxisi);
ortoped vrachning xulosasi (tayanch-harakatlanish apparatida nuqsoni boʻlgan bolalar uchun).
Xalq taʼlimi vazirligi tasarrufidagi jismoniy yoki psixik rivojlanishida nuqsoni boʻlgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari DISLOKATSIYASI

На сегодняшний день в 86 специализированных школах и школах-интернатах для детей с задержкой физического или психического развития по Республике обучаются 21,3 тыс. человек, в 22 школах-интернатах санаторного типа-6,1 тыс. учащихся. Кроме того, 13,8 тысячи студентов, нуждающихся в длительном лечении, проходят индивидуальное обучение на дому. Инклюзивным образованием охвачено около 64,6 тыс. учащихся в более чем 5,9 тыс. общеобразовательных школ.
В целях развития практики обучения детей с особыми образовательными потребностями среди здоровых детей в общеобразовательных школах в результате применения опыта интеграции учащихся, обучающихся в специализированных образовательных учреждениях, в общеобразовательные школы за последние годы было возвращено около 500 учащихся с особыми образовательными потребностями в общеобразовательные школы.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 октября 2020 года № ПП-4860 принята Концепция развития инклюзивного образования в системе народного образования на 2020-2025 годы. В рамках концепции:
в 51% общеобразовательных учреждений (по отношению к общему количеству) будет внедрена система инклюзивного образования;
40% детей со специальными образовательными потребностями (относительно общего числа) обучаются инклюзивному образованию в общеобразовательных учреждениях;
количество детей с особыми потребностями для обучения на дому (относительно общего числа) сокращается до 11%.
Специализированные школы и школы-интернаты для детей с задержкой физического или психического развития (далее-специализированное образовательное учреждение) утверждены Постановлением Кабинета Министров от 2011 г.
Действует в соответствии с уставом, утвержденным постановлением от 13 сентября 256 г.
Специализированные образовательные учреждения бывают двух видов:
1. Специализация для детей с физическими недостатками (глухих, слабослышащих, слабовидящих, слабовидящих, с поражением опорно-двигательного аппарата, для детей с тяжелыми нарушениями речи). Дети, обучающиеся в этих учреждениях, выполняют государственные образовательные стандарты и по окончании учреждения получают свидетельство установленного образца.
2. Специализация для детей с задержкой психического развития (для умственно отсталых детей). Дети, обучающиеся в этих учреждениях, не могут выполнять государственные образовательные стандарты, они выполняют требования, разработанные на основе ДЦ, и после окончания учреждения получают свидетельство об образовании.
В специализированное образовательное учреждение принимаются дети школьного возраста с отклонениями в физическом или психическом развитии, а в подготовительные группы — дети дошкольного возраста, не посещающие специализированные дошкольные образовательные учреждения.
Направление детей в специализированные образовательные учреждения осуществляется территориальными управлениями народного образования по заключению психолого-медико-педагогической комиссии, созданной при управлении, с согласия родителей или лиц, их заменяющих.
В учреждения принимаются дети с 7 лет, а в подготовительные группы - с 5-7 лет.
При устройстве детей в специализированные образовательные учреждения требуются следующие документы:
1) заявление родителей или лиц, их заменяющих;
2) протокол заключений психолого-медико-педагогической комиссии, отражающий рекомендации по учебно-воспитательной и лечебно-коррекционной работе с ребенком, направленным в специализированное образовательное учреждение;
3) копия свидетельства о рождении;
4) документы об образовании;
5) справочно-описательная справка с места учебы с подробным анализом продолжительности обучения, усвоения и поведения по учебным предметам, предпринятых мер по оказанию ребенку индивидуальной помощи;
6) подробная выписка из истории его развития, подписанная главным врачом больницы по месту жительства ребенка:
заключение педиатра об общем состоянии развития ребенка;
медицинский диагноз психоневролога и характеристика психического развития ребенка;
характеристика отоларинголога на состояние ушей, горла, носа и органов, участвующих в произносительной артикуляции (для детей с нарушениями слуха — информация о состоянии восприятия разговорной речи и шепотных слов, данные аудиограммы);
описание органа зрения офтальмолога (для детей с нарушениями зрения-подробная диагностика);
заключение врача-ортопеда (для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата).
Дислокация специализированных образовательных учреждений для детей с отклонениями в физическом или психическом развитии при Министерстве народного образования