2020-yil parametrlari boʻyicha xalq taʼlimi tizimiga jami 22,7 trln. soʻm (2019-yilga nisbatan 111 foiz), shundan respublika byudjeti hisobidan 20,1 trln. soʻm va mahalliy byudjetlar hisobidan 2,6 trln. soʻm ajratilishi belgilangan.
Jumladan, ish haqi va yagona ijtimoiy toʻlov-19,4 trln. soʻm, kapital qoʻyilmalar-1,8 trln. soʻm, boshqa xarajatlar-1,5 trln. soʻmni tashkil etgan.
2020-yil davomida respublika byudjeti hisobidan umumtaʼlim maktablarini ish haqi bilan taʼminlashga jami 17,9 trln. soʻm mablagʻ yoʻnaltirilib, ushbu mablagʻlar hisobiga tizimdagi 10 008 ta umumtaʼlim maktablarda 700 mingdan ortiq faoliyat yuritayotgan xodimlar oʻz vaqtida ish haqi bilan taʼminlandi.
Tizimga ajratilgan Davlat byudjeti mablagʻlarining yil yakuni boʻyicha ijrosi 22,5 trln. soʻmni (99,3 foiz) tashkil etdi (1-jadval).
Mazkur mablagʻlar quyidagi maqsadlar uchun yoʻnaltirildi:
I. Umumtaʼlim muassasalarini moddiy texnikasini bazasini mustahkamlashga:
Umumtaʼlim muassasalarini moddiy texnikasini bazasini rivojlantirish maqsadida 2020-yilda jami 505 ta obyektlarga, shundan 42 ta yangi qurish, 265 ta rekonstruksiyalash va 198 ta mukammal taʼmirlash, jami 1,55 trln. soʻmlik qurilish-taʼmirlash ishlari amalga oshirildi (2-jadval).
Buning natijasida 70 mingdan ortiq qoʻshimcha oʻquvchi oʻrni yaratilib, mavjud 165 mingga yaqin oʻquvchi oʻrinlari mukammal taʼmirlandi.
2020-yilda 414 ta umumtaʼlim maktablari 143,5 mlrd. soʻmlik mebel, oʻquv-laboratoriya asbob-uskunalari, sport anjomlari va boshqa texnik vositalar bilan jihozlandi.
II. Pandemiya sharoitida tizimda moddiy qoʻllab-quvvatlash va zarur himoya vositalari bilan taʼminlashga:
2020/2021 oʻquv yili boshlangunga qadar barcha oʻqituvchilar testdan oʻtkazilib, grippga qarshi emlandi. Jumladan, 689 383 nafar xodimlar (503 143 nafar pedagog, 186 240 nafar boshqa xodimlar) testdan (COVID-19) oʻtkazildi, 503 143 nafar xodimlar grippga qarshi emlandi.
Koronavirusdan profilaktikasi uchun maktab oʻqituvchilari gidroksixloroxin va sink dori vositalari bilan taʼminlandi. Jumladan, 689 383 nafar xodimlarga 5,5 mln. dona gidroksixloroxin va 20,7 mln. dona sink preparati tarqatildi.
Tizimdagi umumtaʼlim muassasalari himoya va gigiyenik vositalar bilan toʻliq taʼminlandi. Ushbu maqsadlar uchun jami 26,2 mlrd. soʻm, shundan Inqirozga qarshi kurashish jamgʻarmasi hisobidan 17 mlrd. soʻm va mahalliy byudjetlar hisobidan 9,2 mlrd. soʻm ajratildi. Bunda 25 284 dona pirometrlar, 719 790 litr antiseptik, 271 990 dona pulverizatorlar, 16 771 dona dozatorlar markazlashgan holda xarid qilinib joylarga yetkazildi.
Karantin davrida aprel-avgust oylari uchun (maktab faoliyati tiklanmagan davrda) ham tizimdagi xodimlarning ish haqi (5,9 trln.soʻm) toʻliq toʻlab berildi.
Shu bilan birga, joriy yilda direktor jamgʻarmasi hisobidan toʻlovlar toʻxtatilgan boʻlsada, umumtaʼlim muassasalari xodimlariga mehnat taʼtili uchun ushbu jamgʻarma hisobidan 100,8 mlrd.soʻm mablagʻlar oʻz vaqtida toʻlab berildi.
III. Tizimdagi markazlashgan xarajatlarni amalga oshirishga.
Oʻquvchilarni oʻquv qurollari toʻplami bilan taʼminlash:
Joriy yilda birinchi sinf oʻquvchilari va kasalligi tufayli yakka tartibda uyida taʼlim oladigan nogiron bolalar 71,4 mlrd. soʻmlik 12 nomdagi jami 664 915 ta oʻquv qurollari toʻplami bilan taʼminlandi.
Umumtaʼlim muassasalarini darsliklar va oʻquv metodik qoʻllanmalar bilan taʼminlash:
2020-2021 oʻquv yili umumtaʼlim muassasalari uchun jami 608 nomdagi 28,3 mln. nusxadagi darslik va oʻquv-metodik qoʻllanmalar (1-sinf, 4, 5-sinflar, 1-9-sinflar uchun “Tarbiya” fani, 5, 8, 9-sinflar uchun “Informatika” fani, 10-11-sinflar uchun “Ona tili” va “Oʻzbek tili” darsliklari hamda oʻquv-metodik qoʻllanmalar) chop etilib, yetkazib berildi hamda ushbu maqsadlarga 212,4 mlrd. soʻm mablagʻ yoʻnaltirildi.
Umumtaʼlim muassasalarini sinf jurnallari va maktab hujjatlari bilan taʼminlash:
Umumtaʼlim muassasalarini 2020-2021 oʻquv yilida maktab hujjatlarini (497 120 dona 9-sinf shaxodatnomalari, 458 182 dona
11-sinf attestat blankalari, 237 405 dona sinf jurnallari, 1 210 430 dona baholar tabellari va 75 089 dona boshqa maktab hujjatlari) xarid qilish uchun joriy yilda Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan jami 6,9 mlrd. soʻmlik shartnomalar imzolanib, barcha maktab hujjatlari taʼlim muassasalariga yetkazib berildi.
Shuningdek, 746,5 mln. soʻmga 4 643 dona oltin, 2 199 dona kumush medallar xarid qilinib, umumtaʼlim muassasalariga yetkazildi.
Tizimdagi muassasa va tashkilotlarning telekommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash:
Joriy yilda Davlat byudjetidan ajratilgan 54 mlrd. soʻm mablagʻ hisobiga 2,5 mingdan ortiq umumtaʼlim muassasalari ichki lokal tarmoq uskunalari hamda Wi-Fi qurilmalar bilan taʼminlandi.

По параметрам 2020 года в общей сложности на систему народного образования будет направлено 22,7 триллиона долларов США. Сум (111 процентов к 2019 году), из них за счет республиканского бюджета-20,1 трлн. сумов и местных бюджетов на 2,6 трлн.долл. Сум.
В том числе заработная плата и единый социальный платеж-19,4 трлн. Сум, капитальные вложения-1,8 трлн. Сум, прочие расходы-1,5 трлн. сум.
В течение 2020 года за счет республиканского бюджета на обеспечение заработной платой общеобразовательных школ будет направлено в общей сложности 17,9 трлн. за счет этих средств в 10 008 общеобразовательных школах были своевременно обеспечены заработной платой более 700 тысяч работающих сотрудников.
Исполнение средств государственного бюджета, выделенных системе, по итогам года составило 22,5 трлн. Сум (99,3 процента) (табл.1).
Данные средства направлены на следующие цели:
I. Укрепление материально-технической базы общеобразовательных учреждений:
В целях развития материально-технической базы общеобразовательных учреждений в 2020 году запланировано строительство 505 объектов, в том числе 42 новых, 265 реконструированных и 198 капитально отремонтированных, на общую сумму 1,55 триллиона долларов США. проведены строительно-ремонтные работы на сумму (Таблица 2).
В результате было создано более 70 тысяч дополнительных ученических мест, капитально отремонтировано около 165 тысяч существующих ученических мест.
В 2020 году 414 общеобразовательных школ получат 143,5 млрд. долларов США. сумлик был оснащен мебелью, учебно-лабораторным оборудованием, спортивным инвентарем и другими техническими средствами.
И. Обеспечить материальную поддержку и необходимые средства защиты в системе в условиях пандемии:
К началу 2020/2021 учебного года все учителя прошли тестирование и были вакцинированы от гриппа. В частности, 689 383 сотрудника (503 143 педагога, 186 240 других сотрудников) прошли тестирование (COVID-19), 503 143 сотрудника были вакцинированы против гриппа.
Для профилактики от коронавируса учителям школы были предоставлены препараты гидроксихлорохина и цинка. В частности, 689 383 сотрудникам было выплачено 5,5 млн. долларов США. ед. гидроксихлорохина и 20,7 млн. долл. по штучке был распределен препарат цинк.
Общеобразовательные учреждения системы полностью обеспечены защитно-гигиеническими средствами. Всего на эти цели будет выделено 26,2 млрд. Сум, из них за счет антикризисного фонда-17 млрд. долл. сумов и местных бюджетов в сумме 9,2 млрд. долларов США. сумма была выделена. При этом централизованно закуплено и доставлено на места 25 284 пирометра, 719 790 литров антисептика, 271 990 пульверизаторов, 16 771 дозатор.
Даже в период карантина с апреля по август (в период, когда школьная деятельность не возобновлялась) заработная плата работников системы (5,9 трлн.sum) полностью оплачено.
При этом, несмотря на приостановку выплат за счет фонда директора в текущем году, работникам общеобразовательных учреждений на отпуск по уходу за ребенком из этого фонда было перечислено 100,8 млрд.суммы были выплачены своевременно.
III. К реализации централизованных затрат в системе.
Предоставление учащимся комплекта школьных принадлежностей:
В этом году первоклассники и дети-инвалиды, получающие индивидуальное образование на дому по болезни, получат 71,4 млрд. долларов США. обеспечено 12 наименованиями учебных пособий на сумму 664 915 сумов.
Обеспечение общеобразовательных учреждений учебниками и учебно-методическими пособиями:
В 2020-2021 учебном году для общеобразовательных учреждений 608 наименований будет выделено 28,3 млн. долларов США. копии учебников и учебно-методических пособий (предмет “воспитание” для 1-го, 4-го, 5-го классов, предмет “Информатика” для 5-го, 8-го, 9-го классов, учебники “родной язык” и “узбекский язык” для 10-го и 11-го классов и учебно-методические пособия) опубликовано, поставлено и направлено на эти цели 212,4 млрд. долларов США. сумма была направлена.
Обеспечение общеобразовательных учреждений классными журналами и школьной документацией:
Предоставление общеобразовательным учреждениям в 2020-2021 учебном году школьных документов (497 120 справок 9-го класса, 458 182 шт.
На приобретение бланков аттестатов 11-го класса, 237 405 классных журналов, 1 210 430 табелей оценок и 75 089 других школьных документов) за счет средств государственного бюджета в текущем году было выделено в общей сложности 6,9 млрд. долларов США. были подписаны сумовые контракты, все школьные документы были доставлены в образовательные учреждения.
А также 746,5 млн. долл.США. на сумму 4 643 золотых и 2 199 серебряных медалей были приобретены и доставлены в общеобразовательные учреждения.
Улучшение телекоммуникационной инфраструктуры учреждений и организаций в системе:
54 млрд. долларов, выделенных из государственного бюджета в текущем году. за счет этой суммы более 2,5 тысяч общеобразовательных учреждений обеспечены оборудованием внутренней локальной сети и Wi-Fi устройствами.