Айни кунларда Ўзбекистон Республикаси таълим тизимининг 34 нафар ходими Финландиянинг мактабгача ва мактаб таълими соҳасидаги илғор тажрибасини ўрганиш мақсадида, Хелсинки шаҳрида ўқув сафарида иштирок этишмоқда.
Маълумот учун: Мазкур сафар 2024 йил 22 февралда Ўзбекистон Республикаси Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ва Финляндия таълим агентлиги ўртасида имзоланган ўзаро англашув меморандуми доирасида амалга оширилаётган “Финландия тажрибасидан фойдаланган ҳолда Ўзбекистон таълим соҳасини ривожлантириш” қўшма лойиҳасининг бир қисмидир.
Ушбу ҳамкорлик натижасида таълим тизими  сифатини ошириш, Ўзбекистонда болаларнинг таълим олиши учун қулай шарт-шароитлар яратиш, шунингдек, янги услуб ва таълим дастурларини ишлаб чиқиш ва такомиллаштириш кутилмоқда.

Системы образования Республики Узбекистан находятся с ознакомительным визитом в городе Хельсинки
С целью изучения передового опыта Финляндии в области дошкольного и школьного образования, 34 сотрудника системы образования Республики Узбекистан находятся с ознакомительным визитом в городе Хельсинки.
Эта поездка является частью совместного проекта «Развитие сферы образования Узбекистана на опыте Финляндии», реализуемого в рамках подписанного 22 февраля 2024 года Меморандума о взаимопонимании между Министерством дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан и Финским агентством по образованию.
Ожидается, что результатом данного узбекско-финского сотрудничества станут повышение качества образовательных услуг, создание благоприятных условий для обучения детей в Узбекистане, а также разработка новых методик и учебных программ.