Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov Rossiya Federatsiyasining Oʻzbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Oleg Malginov bilan uchrashdi.
Uchrashuvda ikki mamlakatning taʼlim sohasidagi hamkorligi mustahkamlanayotganligi ijobiy baholandi. Xususan, birgalikda amalga oshirilayotgan “Klass!” loyihasi orqali rus tilini oʻqitish metodikasi qayta koʻrib chiqilayotgani, yangi darsliklar va rus tili oʻqituvchilarini sertifikatsiyalash oʻziga xos ijobiy natijalar berayotgani alohida taʼkidlab oʻtildi. 2020-yildan buyon amalga oshirilayotgan ushbu loyiha doirasida qator rossiyalik mutaxassislar mamlakatimizga kelib, mahalliy oʻqituvchilarga oʻqituvchilik mahoratini oshirish va bolalarga rus tilini oʻrgatayotgani hamda bu kabi dasturlar bugungi kunda juda ahamiyatli ekanligini va oʻqituvchilarga, ayniqsa, viloyatlar va olis tumanlaridagi oʻzbek maktablarida rus tilini oʻqitishni yaxshilashga yordam berishi qayd etildi.
Shuningdek xalq taʼlimi vaziri tomonidan Rossiyada vaqtincha ishlayotgan oʻzbekistonliklarning farzandlarini Rossiya maktablarida taʼlim olishini taʼminlash muhim ahamiyat kasb etishini va ushbu masalada maktab yoshidagi bolalarni taʼlimga qamrab olinmay qolishini oldini olishga birgalikda harakat qilish zarurligi taʼkidlandi.
Shu bilan birgalikda, maktab bitiruvchilarga imkoniyatlarni kengaytirish maqsadida Rossiyaning Oliy taʼlim muassasalarida taʼlim olish uchun kvotalar sonini oshirish va bunda oʻqituvchilar uchun ham alohida kvotalar ajratish masalasiga alohida toʻxtalib oʻtildi.
Muzokaralar soʻngida RFning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Oleg Malginov Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatovni oktyabr oyida Toshkentda boʻlib oʻtadigan Rossiya taʼlim yarmarkasiga mehmon sifatida taklif qildi.

Minister of Public Education Sherzod Shermatov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Uzbekistan Oleg Malginov.
During the meeting, the sides praised the strengthening of cooperation between the two countries in the field of education. In particular, the joint "Klass!" It was noted that the project is revising the methodology of teaching Russian, and that new textbooks and certification of Russian language teachers are yielding positive results. Under this project, which has been running since 2020, a number of Russian experts have visited our country to help local teachers improve their teaching skills and teach Russian to children. It was noted that
The Minister of Public Education also stressed the importance of ensuring that the children of Uzbeks temporarily working in Russia are educated in Russian schools, and that joint efforts should be made to prevent school-age children from being excluded from education.
At the same time, in order to expand the opportunities for school graduates, the issue of increasing the number of quotas for education in Russian higher education institutions, as well as the allocation of special quotas for teachers, was discussed.
At the end of the talks, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Uzbekistan Oleg Malginov invited the Minister of Public Education Sherzod Shermatov as a guest to the Russian Education Fair in Tashkent in October.